Haber

Yeşilyurt nerede? Yeşilyurt ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Yeşilyurt hangi ilçeye bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, MalatyaAyrıca çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi. Malatya Türkiye’nin Yeşilyurt ilçesi merak edildi. Pekala, Yeşilyurt merkez nerede? Yeşilyurt ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Yeşilyurt hangi ilçeye bağlı? Detaylar burada…

YEŞİLYURT NEREDE?

Yeşilyurt, Malatya ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 304.839

Alan: 506 km² (195 mi²)

YEŞİLYURT İLÇESİ NÜFUSU NE KADAR?

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinin nüfusu 304.839’dur.

YEŞİLYURT HANGİSİ İLE BAĞLANTILIDIR?

Eski adı Çırmıhtı Ermenicesi olan Yeşilyurt, Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısında Malatya ilinin merkez ilçesidir. Doğuda Battalgazi, batıda Akçadağ ve Doğanşehir, güneyde Çelikhan ve Adıyaman illeri, kuzeyde Yazıhan ilçesi ile çevrilidir. Kasım 2012’de büyükşehir kanununda yapılan değişiklikle Malatya’nın büyükşehir olmasıyla birlikte Yeşilyurt merkez ilçe oldu.

Tarih

İlçenin bulunduğu alanda arkeolojik kazı ve yüzey araştırmaları yapılmadığı için antik çağ tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak şehir merkezine yakın ve banliyösü olduğu için aynı tarihi paylaşmış olmaları mümkündür. Ancak Kaletepe’deki 8. ve 9. yüzyıllara ait Bizans kalıntıları, Bizans döneminde burada karakol olarak kullanılan bazı yapıların olduğunu göstermektedir. Bunun dışında ilçenin adı tarihi kaynaklarda geçmemektedir. Osmanlı döneminde Çırmıktı olarak anılan bu yerleşim yeri, Cumhuriyetin ilanından sonra İsmet Paşa adını almış, 1957 yılında siyasi nedenlerle adı Yeşilyurt olarak değiştirilerek ilçe konumuna getirilmiştir. İlçede tarihi eser bulunmamaktadır.

Coğrafya

Malatya merkezinin batı kesimini oluşturan ilçe topraklarının bir bölümü dağlık alanlardan oluşmakta, ilçenin yüzölçümü 954,6 km²’dir. Güneydoğu Toroslar’ın uzantısı olan Malatya Dağları ilçenin güneyini engebeli kılmaktadır. Malatya Dağları’nın en yüksek noktası Beydağı’nda 2.545 metreye ulaşan Şilan Tepe’dir. İlçenin kuzey kesimi Malatya Ovası’nın uzantısı içindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu