İş

WhatsApp Çevrimiçi Gizleme Nasıl Yapılır?

Meta, eski ismiyle Facebook şirketinin sahibi olduğu dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması olan WhatsApp, saklılık özelliklerine bir yenisini daha ekledi. Aslında yıllardır beklediğimiz ve aylardır çalışmalar yapıldığından bahsettiğimiz WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği birinci olarak uygulamanın beta 2.22.20.9 sürümünde yayınlandı. Bugün artık hepimiz WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini kullanabiliyoruz.

iOS işletim sistemine sahip iPhone ve Android işletim sistemine sahip öteki akıllı telefonlarda WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği sayesinde artık artık gönül rahatlığıyla uygulama içinde gezebilecek, mesajlaşabilecek ve hayrola online oldun bana yazmadın biçimindeki rahatsız edici reaksiyonlarda kurtulmuş olacaksınız. Gelin WhatsApp çevrimiçi gizleme nasıl yapılır yakından bakalım ve süreç hakkında bilmeniz gereken kıymetli ayrıntıları görelim.

iOS ve Android için WhatsApp çevrimiçi gizleme nasıl yapılır?

  • Adım #1: WhatsApp taşınabilir uygulamasını açın.
  • Adım #2: Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #3: Gizlilik sekmesini genişletin.
  • Adım #4: Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğine dokunun.
  • Adım #5: Kimlerin çevrimiçi olduğunuzu görebileceğinizi seçin.

Adım #1: WhatsApp taşınabilir uygulamasını açın:

WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini dilediğiniz üzere düzenlemek için WhatsApp taşınabilir uygulamasını kullanmak zorunda değilsiniz. Birazdan anlatacağımız adımları WhatsApp Web versiyonunda da uygulayabilirsiniz. Süreci nerede yaparsanız yapın uygulamada düzenlediğiniz yeni özellikler senkronize olarak WhatsApp hesabınızın açık olduğu başka aygıtlarda da uygulanacaktır. 

Adım #2: Ayarlar sayfasını açın:

iOS ya da Android telefonunuzda WhatsApp taşınabilir uygulamasını açtığınız vakit ekranın altında bir araç çubuğu göreceksiniz. Burada Durum, Aramalar, yeni özelliklerden biri olan Topluluklar, Sohbetler ve Ayarlar seçeneklerini göreceksiniz. WhatsApp çevrimiçi gizleme sürecini sürdürmek için Ayarlar butonuna dokunarak ilgili sayfaya gidin.

Adım #3: Saklılık sekmesini genişletin:

WhatsApp Ayarlar sayfasını açtığınız vakit birinci sırada profil düzenlemelerini yapabileceğiniz bir alanın altında Yıldızlı Bildiriler, Bağlı Aygıtlar, Hesap, Kapalılık, Sohbetler, Bildirimler, Saklama Alanı ve Bilgiler, Yardım, Arkadaşına Öner üzere seçeneklerle karşılaşacaksınız. WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği kullanıcı saklılığı ile ilgili bir husus olduğu için söz konusu düzenlemeyi yapmak için Zımnilik sekmesine gitmelisiniz. 

Adım #4: Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğine dokunun:

WhatsApp Ayarlar sayfasındaki Gizlilik sekmesinde kullanıcı kapalılığını ilgilendiren Son Görülme ve Çevrimiçi, Profil Fotoğrafı, Hakkımda, Kümeler, Durum, Mevcut Pozisyon, Engellenenler, Varsayılan İleti Mühleti, Okundu Bilgisi seçenekleriyle karşılaşacaksınız. WhatsApp çevrimiçi gizleme sürecine devam etmek için birinci sırada karşınıza çıkan Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğine dokunun. 

Adım #5: Kimlerin çevrimiçi olduğunuzu görebileceğinizi seçin:

WhatsApp Ayarlar sayfasındaki Zımnilik sekmesinden ulaştığınız Son Görülme ve Çevrimiçi seçenekleri sayfasında Son Görülme Bilgimi Kimler Görebilir başlığını Herkes, Bireylerim, Şunlar Hariç Bireylerim, Hiç Kimse olarak belirleyebilirsiniz. Çabucak altında bulunan Çevrimiçi Olduğumu Kimler Görebilir başlığını ise Herkes ya da Son Görülme Bilgisiyle Birebir olarak seçebilirsiniz.

Bu noktada bir parantez açalım. Şayet çevrimiçi olduğunuzu herkes görsün derseniz sözün tam manasıyla telefon numaranıza sahip ve WhatsApp kullanan herkes sizin çevrimiçi olup olmadığınızı görür. Son Görülme Bilgisiyle Tıpkı olarak seçerseniz sayfanın üstünde yer alan seçenekte son görülmenizi kimler görsün ya da görmesin diye belirlediyseniz o şahıslar çevrimiçi olup olmadığınızı görür. 

Bu özellik dışında WhatsApp’ta çevrimiçi olmadan nasıl yazılır diyenler için bir prosedür daha var:

Şimdi birbirimiz kandırmayalım. WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini faal hale getirdi diye yıkılacak yuvalar, bozulacak işler olduğunu hepimiz biliyoruz. Haydi daha günahsız bir sebepten gidelim, devamlı WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini etkin olarak kullanmak istemiyorsunuz lakin yalnızca o an WhatsApp’ta çevrimiçi olduğunuzu gizlemeye gereksiniminiz var diyelim. İşte bunun için tatlı su kurnazı bir usul var.

WhatsApp taşınabilir uygulamasını büsbütün kapatın. Çabucak akabinde Wi-Fi ve taşınabilir bilginizi kapatın yani rastgele bir formda internet ilişkiniz olmasın. Size gelen iletisi açın ve dilediğiniz üzere yanıtlayarak gönderin. Elbette o an gitmeyecek, tıpkı biçimde o an siz de online yani çevrimiçi gözükmeyeceksiniz. Artık Wi-Fi ya da taşınabilir bilginizi açarak internete bağlanın. Bildiriniz alıcıya gitti ve sizin çevrimiçi olduğunuzu hiç kimse görmedi. 

Elbette kabul edelim  bu yol pek de kullanışlı değil. Esasen bu sistem ile sırf o an çevrimiçi olduğunuz görünmüyor, internete bağlandıktan sonra bir öbür sohbete giriyorsanız öbür bireyler online olduğunuzu görecekler. Bu nedenle üstte anlattığımız adımları uygulayarak WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini faal hale getirmek en tesirli metot olacaktır. 

WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini neden kullanmalıyım?

İçinde yaşadığımız yüzyıla hayran kalmamak elde değil, hayal bile edemeyeceğimiz teknolojileri kullanıyor ve giderek kalitesi artan internet irtibatımız sayesinde her an online olabiliyoruz. İşte WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini neden kullanmalıyım sorusunun karşılığı da bu cümlede gizli, her an online olabiliyoruz.

Her an online yani çevrimiçi olmak demek her an ulaşılabilir olmak demek. Yemek mi yiyoruz, sinema mi izliyoruz, özel bir şey mi yapıyoruz, uyuyor muyuz hayır kimse bunu önemsemiyor. Aslında o beşerler bencil oldukları için bunu önemsemiyor değiller, sırf çağın kaideleri gereği her an çevrimiçi olduğumuzu biliyorlar ve bu nimeti de sonuna kadar kullanıyorlar.

Elbette sevgilimizin, ailemizin, arkadaşlarımızın, dostlarımızın bize her an ulaşması her vakit büyük problemlere neden olmuyor, bir biçimde kendimizi anlatabiliriz ama ya işverenler? Maalesef pek çok iş yeri Slack ve gibisi iş için geliştirilmiş anlık iletileşme uygulamaları yerine aslında özel hayatımızdaki mesajlaşmalar için kullanmamız gereken WhatsApp platformunu kullanıyorlar. 

İş için de WhatsApp kullanınca ne oluyor, sevgilinizle flörtöz bir mesajlaşmanın tam ortasında çevrimiçi olduğunuzu gören yöneticiniz iş hakkında bir şeyler sormaya başlıyor. Aman görmemişim demek de yok zira kendisi online olduğunuzu görüyor. İşte WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini tam olarak bu nedenle kullanmalısınız. Biraz mahremiyet herkesin hakkı. 

Online olup olmadığınızı kimlerin göreceğini seçebileceğiniz yeni özellik WhatsApp çevrimiçi gizleme nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak süreci adım adım bütün ayrıntılarıyla anlattık. WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu