Ekonomi

Ripple ve Georgia Ulusal Bankası dijital para pilot programıyla ilerliyor

Son dönemdeki bir gelişmeye göre Dalgalanma Laboratuvarlar ve Georgia Ulusal Bankası (NBG), merkez bankası dijital para birimi (CBDC), özellikle de Dijital Lari araştırmasında ilerleme kaydediyor. Pazar günü duyurulan ortaklık, Gürcistan’da ekonomik büyümeyi ve iş değerini artırmada blockchain teknolojisinin potansiyelini keşfetmeyi amaçlıyor.

Ripple’ın CBDC platformu, çeşitli adaylar tarafından Proje Yürütme Planlarının (PEP’ler) sunulmasını içeren bir yarışmanın ardından bu proje için seçildi. Ripple’ın yeni XRP defter tabanlı sistemi üzerinde çalışan platform, kapsamlı uçtan uca çözümler sunuyor ve dünya çapında yürütülen beş pilot programdan kanıtlanmış deneyime sahip. Bir merkez bankası dijital para birimi için önemli bir özellik olan dijital para akışı üzerinde kontrol sağlar.

NBG, Mayıs 2021’den bu yana bir CBDC geliştirmek için teknoloji ve finans firmalarından aktif olarak yardım arıyor. Banka, perakende satış kolaylığını ve birlikte çalışabilirliği artırmak için modüler bir yaklaşım uyguluyor ve blockchain teknolojisinin kullanımında dönüştürücü ilerlemeler bekliyor. Ancak Digital Lari için spesifik bir lansman tarihi belirlenmedi.

Daha önce Ripple Labs ve NBG’nin Gürcistan’ın ilk CBDC pilot programını başlattığı ortaya çıkmıştı. Ulusal para birimi Lari’nin (GEL) dijitalleştirilmesine yönelik bu önemli adım, CBDC’lerin nasıl aktif bir biçimde çıkarılabileceğini, yönetilebileceğini, işlenebileceğini ve kullanılabileceğini göstermek için Ripple’ın CBDC platformunu güçlendirecek.

Ripple, projeye olan derin anlayışı ve bağlılığı nedeniyle diğer dokuz yarışmacı arasından seçildi. Platform, pilot aşamada seçilen kullanım durumları için canlı bir ortamda test edilecektir. Ripple Merkez Bankası İlişkileri Başkan Yardımcısı James Wallis, NBG’yi ülkede blockchain teknolojisinin araştırılmasına öncülük ettiği için takdir etti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu