Haber

İndak’a Büyük Onur

Kahramanmaraş depreminde günlerce insanüstü çaba harcayan ve arama kurtarma çalışmalarına destek veren İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Grubu (İNDAK), Cumhurbaşkanlığı tarafından “Devlet Üstünlük Madalyası ve Nişanı” ile ödüllendirildi.

İnegöl’de 2016 yılında 23 gönüllünün gelmesiyle kurulan İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Timi (İNDAK), kalan süreçte İnegöl Belediyesi’nin önemli katkı ve destekleriyle tam donanımlı bir arama kurtarma ordusuna dönüştü. ve bugün sayısı 200’ü aşıyor. başarısı ve fedakarlığıyla dikkatleri üzerine çekti. Kahramanmaraş Onikisubat ilçesinde 11 gün boyunca arama kurtarma çalışmaları yürüten ve bu süreçte 12 kişiyi sağ kurtaran, özellikle 222. saatte 98 kişinin cenazesini yakınlarına teslim eden İndak ekibi, Melike İmamoğlu’nu enkaz altından kurtardı. ve büyük bir başarıya imza attı. Bu başarıların ardından İNDAK’a Cumhurbaşkanlığı tarafından “Devlet Üstünlük Kurban Madalyası ve Nişanı” verildi.

BEŞTEPE’DE TÖREN DÜZENLENDİ

6 Şubat depreminde fedakarlık yapan yerli ve yabancı arama kurtarma ekiplerine Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen “Devlet Üstün Kurban Madalyası ve Nişanı Ödül Töreni” Salı günü Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma ekibi adına törende INDAK Lideri Ömer Gürkan hazır bulundu.

“MANEVİ HAFIZA”

Törende, deprem bölgelerinde arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan 218’i Türk, 116’sı yabancı olmak üzere 334 kişiye Devlet Üstün Kurban Madalyası ve Nişanı verildi. Önder Erdoğan, “Yerli ve yabancı toplam 55 bin kişiye madalya ve madalya takdim edeceğiz. Bugün sunduğumuz madalyalar ve nişanlar manevi hatıralardır. Ülkemiz ve milletimiz adına samimi bir teşekkür ifadesidir.”

Depremin ilk anından itibaren birkaç saat içinde hazırlıklarını yapıp bölgeye ulaşan ve 11 gün boyunca deprem bölgesinde aktif rol oynayan İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Grubu, elden Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası ve Nişanı aldı. Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, İNDAK Başkanı Ömer Gürkan.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu