Haber

Filistinliler İsrail’in gözaltına aldığı cenazelerin iadesini talep etmek için gösteri düzenledi

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde Filistinliler, İsrail güçleri tarafından öldürüldükten sonra alıkonulan cenazelerin teslim edilmesi talebiyle gösteri düzenledi.

Filistin Ulusal ve İslami Güçler Koalisyonu Tutsaklar Komitesi’nin “Onlar sayı değil” sloganıyla düzenlediği gösteride Filistinliler, yakınlarının naaşlarının kendilerine iade edilmesini talep etti.

Gazze’deki İttisalat Kavşağı’ndan Uluslararası Kızılhaç Komitesi binası önüne kadar yürüyen göstericiler, Filistin bayraklarının yanı sıra naaşları saklanan yakınlarının resimlerini ve sembolik tabutları taşıdı.

“Bu bir insanlık sorunudur”

Filistin Esirleri Bakan Yardımcısı Bahaeddin el-Medhun, burada yaptığı konuşmada, “İsrail’in esir aldığı şehitlerin cenazeleri, uluslararası kurumların korumayı başaramadığı bir insani sorundur.” söz konusu.

İsrail’in alıkonduğu cenazelerin iadesi için “daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini” vurgulayan Medhun, bu konunun gündeme getirilmesi için daha fazla önlem alınmasını istedi.

Medhun, uluslararası örgütler ve insan hakları örgütlerinin “İsrail’i uluslararası hukuka saygı göstermeye ve şehitlerin cenazelerinin teslimini sağlamaya zorlamasını” talep etti.

Cenazeleri İsrail tarafından alıkonulan Filistinliler

İsrail yönetimi, gözaltına aldığı Filistinlileri öldürdükten sonra naaşlarını, “Sayılar Mezarlığı” adı verilen, üzerinde isim yerine sadece rakamların yer aldığı mezarlara gömüyor. Şehit Cenazelerini Geri Alma Girişimi’ne göre, 1967’den bu yana İsrail tarafından çeşitli şekillerde öldürülen 256 Filistinlinin naaşı Sayılar Mezarlığı’nda tutuluyor.

Şehit Cenazelerini Kurtarma Girişimi’nden 27 Ağustos’ta yapılan yazılı açıklamada, “İsrail’in geçen yıl 27 Ağustos’ta elinde 103 cenazesi vardı, şu anda morglarda 142, hastanelerde ise 256 cenaze bulunuyor. Sayılar Mezarlığı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu