Ekonomi

Euro/dolar paritesi, Orta Doğu’daki huzursuzluk nedeniyle aşağı yönlü risklerle karşı karşıya

Cuma günü ING analistleri EUR/USD döviz çifti için aşağı yönlü risklerin arttığına dikkat çekerek 1.0600 destek seviyesinin yakında aşılabileceği uyarısında bulundu. Orta Doğu’daki mevcut jeopolitik gerilimlerin Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile ilgili faktörleri gölgede bıraktığına ve potansiyel olarak euro için dolar karşısında aşağı yönlü bir görünüme yol açtığına inanılıyor.

Analistler, Euro’nun Orta Doğu’daki gelişmelere karşı diğer bazı para birimlerinden daha az kırılgan olmasına rağmen, enerji fiyatlarındaki önemli bir artışın EUR/USD üzerinde yapısal olarak daha aşağı yönlü bir duruşa geçişe neden olabileceğine dikkat çekti.

Avro’nun bir önceki yıla kıyasla daha güçlü ticari koşulları ve ekonomik temelleri, dolar ile pariteye doğru hemen bir hareket olduğunu göstermese de, piyasaların artan jeopolitik riskler nedeniyle Avro Bölgesi’nin ekonomik koşullarının kötüleşmesini fiyatlamaya başlaması olasılığı vardır.

ECB’nin kararlarının döviz piyasası üzerindeki etkisi de değerlendirilmekte ve iki ana senaryo üzerinde durulmaktadır. Orta Doğu’da çatışmaların tam anlamıyla tırmanması ve bunun sonucunda hisse senetlerinde büyük bir düzeltme ve emtialarda ralli yaşanması durumunda, ECB’nin para politikasını gevşetme planlarındaki herhangi bir gecikmenin Euro’ya fazla destek sağlaması beklenmiyor.

Bu durum, ECB’nin önemli faiz artışlarına rağmen avronun baskı altında kaldığı 2022 yılını anımsatıyor. Alternatif olarak, jeopolitik durum hisse senetleri ve emtialar üzerinde büyük bir şok yaratmazsa, ECB’nin faiz indirimlerine ilişkin kararı EUR/USD’nin yönünü belirlemede daha etkili bir rol oynayabilir.

Orta Doğu’daki durum yakından izlenmeye devam ederken, analistler Cuma gününden itibaren EUR/USD’de düşüş riskinin kuşkusuz arttığını ve 1,0600 seviyesindeki kilit desteğin beklenenden daha erken test edilebileceğini vurguladılar.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu