Ekonomi

Brezilya ekonomisi ilk çeyrekte %0,8 büyüme ile ivme kazandı

Brezilya ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğinde federal harcamalardaki artış, güçlü hane halkı tüketimi ve özel yatırımların desteğiyle hızlanması beklenmektedir. Bu durum, 2023 yılının ikinci yarısında yaşanan ve yüksek faiz oranlarından etkilenen ekonomik durgunluktan sonra kayda değer bir toparlanmaya işaret etmektedir. Bu oranlar o zamandan beri düşürülmüştür.

Ekonomistler Ocak-Mart döneminde gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) bir önceki çeyreğe kıyasla %0,8 oranında artacağını tahmin ediyor. Bu büyüme, 2023’ün ilk çeyreğinden itibaren %2,2’lik bir artışı yansıtıyor ve tahminler %1,1 ile %2,8 arasında değişiyor. Resmi verilerin Salı günü açıklanması planlanıyor.

Beklenen büyüme, sağlam bir iş piyasası ve mahkeme kararıyla yapılan tazminat ödemelerinin etkilerinin yanı sıra Başkan Luiz Inacio Lula da Silva’nın yönetimi altında artan sosyal yardımlardan kaynaklanıyor. Morgan Stanley analistleri genişlemeyi, bir önceki yılın sonunda uygulanan önemli mali önlemlerle desteklenen özel tüketime bağlıyor.

Yatırım seviyelerinin de 2023 yılında doğrudan yabancı yatırım akışlarındaki düşüşe rağmen iyileşme göstermesi bekleniyor. Ancak, net uluslararası işlemler, hizmet ve faktör hesaplarındaki artan açıklar nedeniyle GSYH üzerinde olumsuz bir etki yaratmış olabilir.

Arz tarafında, tarım sektörü Rio Grande do Sul’da mevsimsel üretim artışıyla ekonomik faaliyete katkıda bulunmuş olabilir, zira bölge Nisan ayında yıkıcı yağışlar ve sellerle karşı karşıya kaldı. Kinitro analistleri, Rio Grande do Sul’da Mayıs ayından itibaren verilerde ortaya çıkması beklenen doğal afetlerin olumsuz etkilerinden arındırılmış olarak 2024 yılının tamamı için %2,2’lik bir GSYH büyümesi öngörüyor.

2024’teki genel yavaşlamanın tarımdaki düşüş, kısıtlayıcı para politikasının devam etmesi ve mali teşviklerin bir önceki yıla kıyasla azalmasından kaynaklanması bekleniyor. Brezilya 2023 yılını %2,9’luk bir ekonomik büyüme ile tamamlayarak başlangıçtaki kötümser tahminleri aşmıştır.

Karşılaşılan zorluklara rağmen Brezilya ekonomisinin 2024 yılı için daha önceki tahminleri aşacağı öngörülüyor. Maliye Bakanlığı geçtiğimiz ay büyüme tahminini %2,2’den %2,5’e yükseltirken, 2024 ve 2025 yıllarına ilişkin enflasyon beklentilerini de yukarı yönlü revize etti. Buna karşılık, hükümet ile bazı yasa koyucular arasında bütçe düzenlemeleri konusunda yaşanan tartışmaların ortasında, Ocak ayında bu yılki büyüme başlangıçta yalnızca %1,6 olarak öngörülmüştü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu