Ekonomi

DOKAP ve Amasya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle besi hayvanı üreticilerine gübre karıştırma makinesi desteği

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ile Amasya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle 36 besi üreticisine yüzde 60 hibe ile gübre karıştırma makinesi verildi.

Amasya Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, Suluova Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Amasya’da 197 bin 104 büyükbaş, 261 bin 587 küçükbaş ve toplam 13 bin 356 büyükbaş ve küçükbaş besi işletmesi olduğunu söyledi.

Dünyada ve Türkiye’de artan nüfusun beslenme ihtiyacının karşılanabilmesi için daha fazla besin maddesinin üretilmesi gerektiğine işaret eden Göktekin, “Daha fazla verim alma ihtiyacının bir sonucu olarak miktarında artış oldu. Bu faaliyetlerden kaynaklanan atıklar ve bu artışın bir sonucu olarak çevreye verilen zarar yüksek oranda artmıştır.Hayvancılık işletmelerinde gübre yönetiminin düzgün yapılmaması olumsuz yönde yeraltı suları, toprak, görüntü ve koku kirliliğine neden olmaktadır. Çevre ve insan sağlığını etkileyen bu aksiliklerin giderilmesine katkı sağlamak için gübrelerin uygun şekilde depolanması büyük değer taşımaktadır.” söz konusu.

Gübrenin depolandığı yerde homojen bir şekilde karıştırılması gerektiğini vurgulayan Göktekin, şöyle devam etti:

“Çukurdan gübrenin kolay transferi için gübre karıştırma makinası kullanılmalıdır. Böylece hayvan gübresi homojen bir şekilde uygulanacak tarım alanına dağıtılmış olacaktır. Ayrıca gübre çukurlarında bulunan hayvansal atıklar biyogaz tesislerinde de geri ödemesi yapılmaktadır.Biyogaz üretimi sonrasında atıklar yok olmaz çok daha değerli organik gübreye dönüşürler.İkinci bir çalışma olarak da biyogaz üretimi sonucunda sıvı fermente eser elde edilir.Bu eser toprak güzelleştirici olarak kullanılabilecek bir gübre.Fermente gübre tarım açısından son derece pahalı.Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla DOKAP’ın toplam tutarı 2 milyon.742 bin liralık projemizle 36 adet gübre karıştırma makinesi temin ettik. 36 yetiştiriciye.”

DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir ise, DOKAP’ın bölgelerin daha modern tarım teknikleri, daha modern eğitim ve daha nitelikli iş gücü ile kalkınmasına yönelik projeleri desteklediğini belirterek, DOKAP’ın Amasya’da desteklediği tüm projelerin başarıyla tamamlandığını belirtti.

Konuşmaların ardından 36 besi üreticisine yüzde 60 hibeli gübre karıştırma makineleri dağıtıldı.

Törene AK Parti Amasya Milletvekilleri Haluk İpek, Hasan Çilez, Vali Yardımcısı Faruk Ekiz, Suluova Kaymakamı Şafak Gürçam ve besiciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu