Haber

DEDAŞ grevi bölmek istiyor: Sendikadan istifa eden işçiler işe iade ediliyor

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) çalışanları, 21 Temmuz’dan bu yana maaş ve çalışma koşullarında iyileştirme çalışmalarına devam ederken bugün DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğü önünde toplandı. İşçiler, “İşçiyiz, haklıyız, hakkımızı istiyoruz”, “DEDAŞ işçileri hak mücadelesi veriyor” sloganları attı.

‘BİZİ İÇİMİZDEN BİRLİKTE SEÇMEK İSTİYORLAR’

Artı Gerçek’ten Rojhat Abi’nin haberine göre çalışanların hareketleri devam ederken DEDAŞ’tan yeni bir hamle geldi. İşten çıkarılan işçilerden Cihan Güngör, işçilerin örgütlenmeye başladığı DİSK Enerji Sen’den bazı işçilerin istifa ederek işe iade edildiğini söyledi.

Güngör, “İşe iade edilen işçilerimiz var. Günübirlik greve giden tüm arkadaşlarımızı ayıracaklarını ve ilk günden itibaren gruplar halinde işbaşı yapacaklarını söylediler. Bizi kendi içimizde parçalamak istiyorlar. Yeniden işe alınan işçilerin de sendika üyeliklerini sonlandırmaları istendi. Sendika üyesiyseniz, işe iade edilmezsiniz. O yüzden sayımız biraz düşük. Arkada askerler var. Bu haksızlıklara karşı eylemlerimiz devam edecek” dedi.

İŞÇİLER ALT ŞİRKETTEN BAŞKA ŞİRKETE AKTARILDI

DİSK Power Sen Organizasyon Uzmanı Cihan Çiçek geçtiğimiz günlerde DEDAŞ’ın sendikanın yetki almasını engellemek için Yonca adlı alt şirketteki işçileri Dicle Kök adlı alt şirkete transfer ettiğini açıklamıştı.

YEŞİL SOL PARTİ’DEN VAKIF ZİYARETİ

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren ve Yeşil Sol Parti Diyarbakır Eş Sözcüsü Abbas Şahin de greve giden işçileri ziyaret etti. Milletvekili Eren, “Binlerce DEDAŞ işçisi sosyal ve sendikal haklarının tanınması için 6 ilde grev yaptı. 200 işçimiz işten çıkarıldı. Bugün DEDAŞ’ın işçilere uyguladığı zulme devam edilmek isteniyor. İşçiler emeklerinin karşılığını almıyor. Bizler Yeşil Sol Parti olarak işçilerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu