Haber

CHP Milletvekili Cevdet Akay, TTK’ya Karabük’ten işçi alımı çağrısında bulundu.

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TTK’yı arayarak Karabük’ten işçi alımı için gerekli görüşmeleri yaptıklarını belirtti.

Akay yaptığı açıklamada, “Yenice ilçemiz, özellikle Yenice ilçesine bağlı köylerimiz, madencilikteki maharetleri ve başarıları ile bölgemizde adından söz ettirmiştir. Yılların birikimi ve cet meslek haline gelmesiyle son derece yetenekli olan Yeniceli madenciler büyük başarılar sergileyerek madencilik mesleğinin ustaları haline gelmişlerdir. 3 Mart 1992’de TTK Kozlu Kuruluşunda meydana gelen grizu faciasında 263 maden işçisini kaybettiğimizi ve yerinin burası olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. 43 madenci şehidi ile en çok kaybın yaşandığı yer Yenice ilçemiz oldu.TTK’ya bağlı madenlerde çalışarak gerektiğinde şehit oldular, gerektiğinde ölümcül hastalıklara yakalanarak işlerinden taviz vermeden büyük bir ustalıkla mesleklerini icra ettiler.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TTK’ya 2 bin personel alımı yapacaklarını açıklamasının ardından TTK’nın da alım yapılacak yerleri açıklamaya başladığını ve buraların ortasında Karabük ve Yenice ilçelerinin bulunmadığını belirten Akay, “1995’ten beri yürürlükte olan Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü İşçi Yönetmeliği. TTK’nın etkin bir maden sahası bulunmamaktadır. Ancak ne Karabük ilimiz ne de Yenice ilçemiz bu yerlerin ortasında değildi. 1992 yılında bu karar maden şehirlerimizin aileleri başta olmak üzere sakinlerimizi derinden yaralamıştır. Karabük ilimizin de nizamnameye alınarak mağduriyetlerin önüne geçilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesini talep eder; Yenice ilçemize de kontenjan ayrılmasının zaruret olduğunun altını çiziyoruz” dedi.

Karabüklü vatandaşların haklarının korunması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve Türkiye Taşkömürü Genel Müdürü Muharrem Kiraz ile bizzat görüştüğünü kaydeden Akay, “Konuyu ilettim. Görüşmelerimiz sonucunda Bakan Yardımcısı ve Genel Müdür konuyu ele alacaklarını ve konuyu yakından takip edeceklerini bildirdiler. Hemşehrilerimiz mekanları cennet olsun. Bölgemiz için hayati önem taşıyan bu konuya özel hassasiyet gösterecek ve konunun sonuna kadar takipçisi olacağım” dedi. – KARABÜK

kazimkarabekir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu