Ekonomi

Yeni yapay zeka dalgasında işlem yapmanın en iyi yolu nedir?

Mizuho analistleri, dün Dell (DELL) ve Microsoft (MSFT) tarafından düzenlenen kullanıcı konferansları sırasında piyasaya sürülen son yapay zeka ürünlerini ve Windows PC’ler için tasarlanan yeni Qualcomm (QCOM) çip serisini değerlendirdi.

Analistlere göre 2024’ün ikinci yarısı ve 2025 takvim yılının; odağı büyük ölçekli bulut tabanlı yapay zekadan PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, iPad’ler ve akıllı telefonlar gibi kişisel bilgi işlem cihazlarına kaydırarak yapay zekanın uç cihazlara doğru genişlemesinin başlangıcına işaret etmesi bekleniyor.

Böyle bir geçiş, doğal dil işleme ve kişisel “chatbot” yardımı gibi gelişmiş özellikleri desteklemek için daha güçlü sinir işlemcileri (NPU’lar) ve yerleşik bellek gerektirecek.

Qualcomm artan yapay zeka heyecanıyla yükselişe geçse de Mizuho analistleri, AMD (AMD), Intel (INTC) ve Dell gibi şirketlerin yalnızca üstün yapay zeka yeteneklerine dayanarak yatırımcılar arasında güçlü bir ilgi çekmesinin pek mümkün olmadığına inanıyor. Bu arada analistler, Apple’ın (AAPL) biraz ilgi çekebileceğini ancak bunun 2025’te gerçekleşmesinin daha olası göründüğünü belirtti.

Bununla birlikte Mizuho, yatırımcıların yeni yapay zeka dalgasında “en iyi şekilde” işlem yapacaklarına inandıkları Taiwan Semiconductor’a bir göz atmaları gerektiğine inanıyor. Spesifik olarak Mizuho, TSM’i “tüm yeni NPU’ları üretecek ve muhtemelen cari 2025 yılından itibaren PC/dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için yapay zeka tabanlı CPU’lara ve MPU’lara yönelik potansiyel yükseltme dalgasından yararlanacak, lider yarı dökümhane olarak yapay zeka alanında kazanabilecek biri” olarak görüyor.

Siz de bu fırsatları yakalayarak piyasanın önüne geçebileceğiniz, borsalarda amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Analistler, TSM’in son teknoloji kullanılarak üretilecek ve tasarım açısından daha karmaşık olan bu gelişmiş çipler için bir prim talep edebileceğini düşünüyor.

TSM’in hisseleri, yılbaşından bugüne %48 artarak VanEck Semiconductor ETF’ten (SMH) daha iyi performans göstermesine rağmen çip üreticisi son iki yılda SMH’ten 3.500 baz puan daha düşük performans gösterdi.

TSM’in bu yıl yıldan yıla %22, gelecek yıl ise %20 gelir artışı elde edeceği ve brüt marjların 2024’ün 3. çeyreğinde %52’ye, 2025’in sonunda ise %54,7’ye ulaşacağı öngörülüyor.

Şu anda hisse senedi, 30-35x’te işlem gören temel yapay zeka yarı iletken emsallerine kıyasla, 2025 için tahmini hisse başına kazancının 20 katından işlem görüyor.

Mizuho analistleri, “TSM bana yapay zeka yarı iletkenlerinin ‘İsviçre çakısı’ gibi geliyor.” dedi.

“Hangi çip üreticisi yapay zeka alanında en başarılı olursa olsun (INTC hariç) TSM kazanıyor. Ancak yatırımcılar, cari 2025/26’ya ve model büyümesine baktıkça, olgun akıllı telefon ve PC pazarlarında hacim ve ortalama satış fiyatındaki (ASP) artış potansiyeli bir kazan-kazan anlamına geliyor.”

Mizuho analistleri, yapay zeka cihazlarına yönelik ılımlı yükseltme oranlarının bile yonga üreticisinin gelir büyümesi, marjları ve değerlemesi için “net pozitif bir itici güç” olarak görüldüğünü belirtti.

“Ve 20x F/K, mevcut piyasa göz önüne alındığında, yapay zekadan kısmen kazananlar için neredeyse çok düşük görünüyor ve oranlar yıl içinde daha düşük olabilir.”

Ayrıca şirket, Asya dışındaki üretim kapasitesini Avrupa ve ABD’deki yeni fabrikalarla çeşitlendirerek jeopolitik riskleri azaltıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu