Haber

Yaş Meyve Sebze Sektörü Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya Pazarında Büyümek İstiyor

21. Yüzyılı “Asya Yüzyılı” olarak gören, Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya pazarındaki konumunu güçlendirmek isteyen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Hong Kong’da düzenlenen Asia Fruit Logistica Fuarı’na katılarak Türk taze meyvesini tanıttı Uzakdoğulu ithalatçılara bitkisel ürünler. Dal, Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya’ya ihracatta 100 milyon dolara ulaşmayı hedefliyor.

Uçak; “Rusya, Avrupa ve Orta Doğu’ya yeni pazarlar kazandırmak istiyoruz.”

Türkiye taze meyve ve sebze ile meyve ve sebze ürünleri segmentleri; Rusya Federasyonu-Avrupa ve Orta Doğu üçgeninde güçlü olduğunu ve yıllık 5,5 milyar dolarlık ihracat potansiyeline ulaştığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Yardımcısı Lider ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, şunları söyledi: Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya pazarlarını hedef pazar olarak kullanarak ihracat pazarlarını çeşitlendirmek istiyorlar. Yurt dışı tanıtım faaliyetlerinde bu iki bölgedeki organizasyonlara öncelik verdiklerinin altını çizdi.

Pandeminin sona ermesinin ardından Asya Yüzyıl Stratejileri kapsamında Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerine yönelik tanıtım çalışmalarına hız verdiklerini belirten Yavaş, “Yaş Üzüm Fuarı kapsamında Mayıs 2022’de Hindistan’a sektörel ticaret heyeti düzenledik. , Kiraz ve Nar URGE Projesi. Kasım 2022’de Tayland’da düzenlenen Asia Fruit Logistica Fuarı’na katıldık. 7-10 Mart 2023’te Japonya’da düzenlenen Foodex Fuarı’nda Türk lezzetlerini tanıttık. 10-18 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Singapur ve Endonezya’yı kapsayan başarılı bir ticaret heyetine imza attık. URGE Projemizde hedef pazarlar olarak belirlendi. Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya’dan alıcıları ülkemizde ağırladık ve Hong Kong Asia Fruit Logistica Fuarı’nda yerimizi alarak Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya pazarına yönelik çalışmalarımıza bir halka daha ekledik. Standımızı Çin, Hindistan ve Kore başta olmak üzere birçok ülkeden ithalatçı ziyaret etti. Ülkemizin meyve ve sebzelerinin tanıtımını yaptık. Talepleri üyelerimizle paylaştık” dedi.

Lider Uçak, 6-8 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenen Hong Kong Asia Fruit Logistica Fuarı’na 42 ülkeden 700 firmanın katıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin milli katılım organizasyonuyla fuarda 19 Türk firması yerini alarak Türk yaş meyve ve sebzesini tanıttı. 24 ülke milli katılım organizasyonları düzenledi. Hong Kong’a 2022 yılında 4,2 milyon doları incir, 2,2 milyon doları kiraz olmak üzere 7,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. “Hong Kong’da gerçekleştirdiğimiz tanıtım faaliyetleriyle Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya pazarına 100 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz.”

06-08 Eylül 2023 tarihlerinde Hong Kong’da düzenlenen Asia Fruit Logistica Fuarı’nda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin sunumunu Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Yardımcısı Lider Ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, EYMSİB yaptı. Yönetim Kurulu Üyeleri Sadık Demircan ve Vural. Hong Kong Ticaret Müşaviri Dinçer Tatlıoğlu, Güleç’i temsilen fuardaki Türkiye standında Türk firmalarını ziyaret ederek bilgi ve tecrübelerini paylaştı. Ayrıca Türkiye’nin Hong Kong Başkonsolosu Kerim Sercan Evcin ile de görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu