Teknoloji

Türkiye’de Veri Sızıntısı Skandalında Çarpıcı Gelişme: 85 Değil, 101 Milyon Kişinin Verisi Çalındı!

Türkiye, geçen hafta nüfus bilgilerinin neredeyse tamamının sızdırıldığı bir bilgi hırsızlığı skandalıyla karşı karşıya kaldı. Dün bu skandalla ilgili çarpıcı iddialar ortaya atıldı. 85 milyon kişinin bilgilerinin aslında 101 milyon kişiye dayandığı ve bilgilerin nereden sızdırıldığı ortaya çıktı. Detaylar burada.

Kaynak:https://www.freewebturkey.com/veri-si…

FreeWeb Türkiye tarafından ilk olarak geçen hafta paylaşılan ve Türkiye’de her vatandaşın kişisel verilerinin çalındığı olayla ilgili yeni gelişmeler oldu.

6 Haziran’da tüm Türkiye’yi şoke eden habere göre, Google’da aratıldığında kolayca bulunabilen bir site üzerinden tüm vatandaşların kişisel verilerine sadece ad ve soyad bilgileriyle ulaşabildiği bildirildi. Dün 85 milyon kişinin bilgi hırsızlığıyla ilgili yeni değerli bilgiler paylaşıldı.

Aynı kaynakların aktardığı bilgilere göre Türkiye’de herkesin para karşılığında özel bilgilere erişebildiği platform E.Ö. bir bireye ait.

Ayrıca E.Ö’nün kurduğu platformda sadece 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının değil, sayısı 16 milyona dayanan yabancı kimlik numarası ele geçirilen başka kişilerin de bilgileri bulunuyor.

Verilerin paylaşıldığı panel hakkında bilgisi olan kişiler, bilgilerin sadece güncel adreste olmadığını, toplamda 5 farklı sitede dolaştığını söylüyor.

“Söz konusu veriler nereden sızdırıldı?” Sorunun cevapları şu şekildedir:

  • 2009 ve 2015 seçim verileri (TCKN, ad, soyad, nüfus il, nüfus ilçe, adres verileri dahil)

  • 2022 Halk Sağlığı İdaresi Sistemi verileri (TCKN, ad, soyad, doğum tarihi, nüfus il, nüfus ilçe, anne adı, anne TCKN, baba adı, baba TCKN, uyruk verileri. 101 milyon veri var)

  • 116 milyon telefon numarası (TCKN, GSM datası dahil)

  • 2023 seçmen verileri (https://sts.chp.org.tr adresinden alınmıştır) TC kimlik numarası ile oylanan sandık ve okul bilgileri.

Ayrıca, verilerin bir fiyata satıldığı panel sahiplerinin devlet kurumlarına bazı tavsiyeleri var.

  • Devlet, resmi sitelerin firmaları ihaleye sokmasına son vermeli.

  • Devlet sitelerinde GSM ile iki adımlı doğrulama zorunlu olmalıdır.

  • Devlet kendi siteleri için bir ajans kurmalı ve bu kurumda güvenlik için özel bir departman açmalıdır.

  • Devlet, kendi sitelerinde memurların sorgulanmasına son vermeli ve bu sınırlamalar çeşitli açıklarla aşılmamalıdır.

  • Devlet şirketlere vatandaşlara bilgi verirken daha dikkatli olmalı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tür bilgi hırsızlığını önlemek için sizce neler yapılmalı? Yorumlarda buluşalım…

Bahsi geçen tezlerin, bilgilerin dolaşıma girdiği Telegram ve Discord kanallarından veri sızıntısı olayını ilk kez paylaşan FreeWeb Türkiye sitesinden Barış Altıntaş’ın ulaştığı veri panelistleri ve sahipleri ile yapılan görüşmelere dayandığını belirtmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu