Ekonomi

Savunma ve Havacılık Şirketlerinin Payları Yatırımcı Beklentilerini Karşılayamadı

Dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketleri, Temmuz ayında borsada yatırımcılarının beklentilerini tam olarak karşılayamadı.

Borsalarda geçtiğimiz ay dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketlerinin hisseleri dalgalı bir seyir izledi.

Kovid-19 salgını sonrası ekonomi normal seyrine dönerken havacılık dairesi olumlu etkilenirken, savunma ve havacılık şirketleri maliyet ve tedarik zinciri düşüncelerinden kurtulamadı.

Dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketleri, Temmuz ayında borsalarında yatırımcılarının beklentilerini tam olarak karşılayamadı.

Geçen ay İtalyan Leonardo yüzde 18,4, Fransız Airbus yüzde 1,2, ABD şirketleri General Dynamics yüzde 3,9, Boeing yüzde 13,1, İngiliz BAE Systems yüzde 0,5, Fransız Thales yüzde 0,9, ABD merkezli şirketler L3 Harris Technologies yüzde 3,2, Northrop Grumman yüzde 2,4 kaybetti. yüzde ve RTX Corp yüzde 10,2 kaybetti.

Savunma ve havacılık şirketlerinin hisseleri, geçen ay alınan siparişler ve yeterli bilanço nedeniyle yükseldi.

General Dynamics, iş jetleri ve askeri teçhizata olan talebin dirençli kalması nedeniyle geçen ay yıllık gelir iddiasını artırdı. Pegasus Hava Yolları, 2012 Airbus siparişi kapsamında mevcut uçak siparişlerine ek olarak geçtiğimiz ay 36 adet yeni A321neo model uçak için anlaşma imzaladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı ile BAE Systems arasında 155 mm top mermisi ve mühimmat tedariki için anlaşmaya varıldı. BAE Systems, bu muhtıradan 361 milyon dolarlık bir maliyetle sipariş aldı.

Yatırımcısını kaybeden L3 Harris Technologies’in kazancı düştü. Analistler, şirketin maliyetlerini azaltamadığını söyledi. Northrop Grumman, ABD Hava Kuvvetlerinin Yeni Nesil Hava Hakimiyeti (NGAD) programında ana yüklenici olmamaya karar verdi.

Tedarik zincirinin maliyetleri ve şikayetleri de RTX Corp.’un hisse performansını olumsuz etkiledi.

Şirketler yılsonuna göre performanslarında istediklerini veremediler.

Dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketleri, yılsonuna göre gösterdikleri performansta yatırımcılarına beklenen performansı gösteremedi.

Yıl sonuna göre borsalarda Leonardo yüzde 52,7, Airbus yüzde 20,7, BAE Systems yüzde 8,8, Thales yüzde 14 ve Boeing yüzde 25,4 kazandı.

Bu dönemde L3 Harris Technologies yüzde 9, General Dynamics yüzde 9,9, Northrop Grumman yüzde 18,4, RTX Corp yüzde 12,9 değer kaybetti.

İtalyan Hava Kuvvetleri, Leonardo ile birlikte Sardunya adasındaki Decimomannu Üssü’ndeki son teknoloji altyapıyı devreye almıştı. Leonardo ve Alman teknoloji şirketi Siemens’in enerji, petrol ve gaz ve imalat sektörlerinde altyapı için siber güvenlik çözümleri sunmak üzere işbirliği yapacağı açıklandı.

Azerbaycan, Leonardo’nun C-27J nakliye uçağını satın almak için anlaşma imzaladı ve uçağı satın alan 17. ülke oldu.

Hindistan merkezli havayolu şirketi IndiGo, Paris Air Show’da Avrupa merkezli çok uluslu havacılık şirketi Airbus ile 500 yolcu uçağı satın almak için anlaştı.

Avrupa Birliği (AB), çoğunluğu Almanya olmak üzere 14 üye ülkedeki 56 şirketin ortak mikroelektronik ve irtibat projeleri için toplam 8,1 milyar avroluk kamu hibesini onayladı.

Airbus bu şirketlerin ortasında yer alıyor. Hollanda Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri bünyesindeki özel operasyonlarda kullanılmak üzere Airbus üretimi H225M Caracal model 14 adet helikopter siparişi verdiklerini açıkladı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile ABD merkezli uçak üreticisi Boeing’in ortaklaşa yürüttüğü uçak projesi, ABD Hava Kuvvetleri’nin (USAF) deneysel uçaklara verdiği “X-Plane” statüsünü kazandı ve “X-Plane” adını aldı. 66A”.

Suudi Arabistan, 37 milyar dolarlık siparişle ABD’li uçak üreticisi Boeing’den 121 uçak alacağını açıkladı.

Pekin yönetimi de RTX Corp.’un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Greg Hayes’e yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı.

Dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketlerinin hisselerinin 2023 Temmuz sonu ve 2022 Aralık ayına göre getirileri (yüzde) şöyle:

Şirket Temmuz 2023

Aylık getiri (yüzde)

Aralık 2022 sonu

yüzdeye göre getiri (yüzde)

Leonardo +18.4 +52.7
hava otobüsü +1.2 +20.7
Genel Dinamikler +3.9 -9.9
boeing +13.1 +25.4
RTX Corp. -10.2 -12.9
L3 Harris Teknolojileri -3.2 -9
Thales -0.9 +14
BAE Sistemleri +0.5 +8.8
Northrop Grumman -2,4 -18.4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu