Haber

Rusya: Herson’dan 30 binden fazla asker ve 5 bin askeri teknik araç çektik

Rusya Savunma Bakanlığı, Herson’dan Dnipro nehrinin sol yakasına 30 binden fazla asker ile yaklaşık 5 bin silah ve askeri teknik araç çektiklerini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’dan yasa dışı ilhak ettiği Herson kentinden çekilen Rus askeri birliklerle ilgili ayrıntılar paylaşıldı.

“Etkin bir yönetim ve koordineli eylemler” sonucunda Dnipro ırmağının sağ kıyısında tek bir askeri teçhizat ve silahın kalmadığı belirtilen açıklamada, “Herson yönünden Dnipro nehrinin sol yakasına 30 binden fazla Rus askeri, 5 bin civarında silah ve askeri teknik araç ile diğer mülkler çekildi.” tabiri kullanıldı.

Onarıma muhtaçlık olan Rus askeri teçhizatlarının da çekildiği bildirilen açıklamada, Ukrayna ordusunun engelleme teşebbüslerine karşın Rus ordusunun asker dahil rastgele bir kayba müsaade vermediği vurgulandı.

Açıklamada, Rus askeri birliklerinin Dnipro ırmağının sol yakasında güçlendirilmiş savunma çizgilerinde konum aldığı kaydedildi.

“Dnipro nehrinin sağ yakasındaki Ukrayna ordusu ateş altında”

Halihazırda Dnipro ırmağının sağ yakasında biriken Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ilişkin askeri birlikler ve teknik araçların ateş altına alındığı tabir edilen açıklamada, “Rus hava savunma sistemleri ve elektronik savaş sistemleri füze saldırı girişimlerini püskürttü. ABD yapımı HIMARS çoklu fırlatma sisteminin 33 füzesi engellendi. İki gün boyunca Ukrayna birliklerinin ilerleyişi 10 kilometreyi geçmedi. Rus topçu atışları, hava saldırıları ve mayınlarla Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birlikleri, Dnipro nehri üzerindeki geçiş alanından 30-40 kilometre uzaklıkta durduruldu.” tabirlerine yer verildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Herson kentindeki savunma çizgisinin tümüyle Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekilmesine karar vermişti.

Herson, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk ve Zaporijya bölgeleriyle birlikte Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 30 Eylül’de imzaladığı dokümanlarla yasa dışı ilhak edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu