Teknoloji

Orion Uzay Aracı, Ay’ı Görüntüledi [Video]

Geçtiğimiz yıllarda periyodun ABD Lideri Donald Trump, bir kere daha Ay’a ayak basmaları gerektiğini söylemişti. Bu açıklamanın akabinde da NASA kolları sıvamış ve en kısa müddette tekrar Ay’a dönebilmek için çalışmalara başlamıştı. 

Yeniden Ay yüzeyinde insanların yürümesi için gerçekleştirilecek misyon dizisinin birincisi ise Artemis 1 olarak isimlendirilmişti. Bu vazifede kullanmak için Orion isimli bir uzay aracı da geliştirilmişti. Orion, epeyce dertli bir sürecin akabinde test vazifesi olan Artemis 1’e başlamıştı. NASA, aracın istenilen yörüngeye oturduğunu açıkladı.

Orion artık gayesine yöneldi

Gerek uzay çalışmalarında, gerekse roketler üzere yapıların fırlatılmasında kullanılan sistemlerden biri birinci evvel fırlatılan şeyi gereğince üstteki bir noktaya ulaştırıp sonrasında yönlendirmektir. Bu durum Orion için de farklı olmadı. Verimliliği öne alan NASA mühendisleri, aracı evvel Dünya’nın çekim alanından gereğince uzaklaşacak kadar uzağa gönderip sonrasında istenen yörüngeye yerleştirmeyi planlıyordu. Bu etap, muvaffakiyetle tamamlandı. 

Yayınlanan son görüntüde Ay’ın yarısının aydınlık olduğu görülebiliyor. Görüntüde ayrıyeten Orion aracını ve üstündeki Artemis 1 vazife logosunu da görebilmek mümkün. İmgelerin alındığı kamera ise Orion’ın dört güneş güç panelinden birinin üzerinde bulunuyor. Görüntü açıklamasına nazaran Orion, ‘güneş kanatlarını’ düzenleyerek hareket yaptıktan sonra Ay’ın imgelerini yakalamayı başardı. Aracın üzerinde çeşitli misyonlara sahip olan 24 kamera bulunuyor.

NASA, daha evvel fırlatma sürecinde yaşanan kimi gecikmelerin ardından 16 Kasım’da Artemis 1 vazifesi için gerekli fırlatmayı gerçekleştirmişti. Bu fırlatma, şu anda dünyadaki en kuvvetli roket olan SLS roketinin de birinci misyonu olmuştu. NASA, bu vazifesi mürettebatlı Artemis misyonları için değerli bir test olarak görüyor ve her iki aracın da yeterli durumda olduğundan emin olmak istiyor. Beşerli vazifelerin 2025 yılında gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

Orion’un Ay’ı görüntülediği tarihi anların görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu