Ekonomi

New York Borsası Yükselişle Tamamlandı

New York Borsası haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 390 puanın üzerinde yükselişle yüzde 1,15 artışla 34.283,10 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,56 artışla 4.415,24 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 2,05 artışla 13.798,11 puana yükseldi.

Haftanın son işlem gününde ABD’de tahvil faizlerindeki düşüşün etkisiyle borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın “şahin” açıklamaları ve ABD Hazinesi’nin tahvil ihracına yönelik talebinin beklentilerin altında kalmasının ardından dün 10 baz puanın üzerinde yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizleri, bugün yüzde 4,62 seviyesinde sabitlendi.

Fed Lideri Powell, dün katıldığı panelde, enflasyonu yüzde 2 hedefine indirecek kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşıldığından emin olmadıklarını, gerekirse para politikasını daha da sıkılaştırmaktan çekinmeyeceklerini ifade etti.

Hafta boyunca diğer Fed yetkililerinin açıklamaları faiz oranlarının bir süre daha yüksek tutulması gerektiğini belirtirken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic bugün yaptığı açıklamada enflasyonun hedefe indirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bostic, faizlerin daha fazla artırılmasına gerek kalmadan enflasyonun hedefe indirilebileceğini düşündüğünü kaydetti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyona karşı zafer ilan etmek için henüz erken olduğunu belirtti. Fed’in bir sonraki hamlesinin ne olacağını söylemeye hazır olmadığını kaydeden Daly, faiz artışlarının tamamlanıp tamamlanmadığını henüz bilmediklerini ifade etti. Fed Başkanı Powell gibi Daly de para politikasının mevcut ortamda yeterince kısıtlayıcı olup olmadığından emin olmadığını belirtti.

Makroekonomik verilerde ise Michigan Üniversitesi’nin ölçtüğü tüketici güven endeksi kasım ayında aylık 3,4 puan azalarak 60,4 oldu ve piyasa beklentilerinin altında kalarak son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentileri aynı dönemde yüzde 4,4 ile Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesini kaydederken, uzun vadeli enflasyon beklentileri ise yüzde 3,2 ile 2011’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

Analistler, yatırımcıların para politikasının gidişatına ilişkin daha fazla ipucu alabilmek için önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verilerine odaklandığını belirtti.

haberbanaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu