Sağlık

İş güvenliğinde yeni düzenleme şart

Türkiye, İş Sıhhati ve Güvenliği (İSG) konusunda şimdi istenilen düzeyde değil. Uzmanlara nazaran hem yeni düzenlemeler yapılmalı hem de bilinçlendirme faaliyetleri artırılmalı.

Yüzde 98’i önlenebilir

‘İşyerlerinde her zaman güvenlik ve sağlık öncelik olmalı’ diyen İş Sıhhati ve İş Güvenliği Uzmanı, TÜGİAD Genel Lider Yardımcısı Şebnem Akman Balta, “İş hayatında en kıymetli mevzuları başında İş Sıhhati ve Güvenliği (İSG) geliyor. Araştırmalara nazaran iş kazalarının yüzde 98’i, meslek hastalıklarının yüzde 99’u önlenebilirken, gerekli tedbirler alınmadığı için her yıl iş kazaları ve meslek hastalıklarından ötürü birçok kayıp yaşanıyor. Türkiye, İş Sıhhati ve Güvenliği (İSG) konusunda şimdi istenilen düzeyde değil. Bunun için yeni düzenlemeler ve bilinçlendirme faaliyetleri yapılmalı” dedi.

Bakan da dikkat çekti

İSG alanında kamusal kontrole işaret eden Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, ‘İSG hizmetinin parasını patron ödüyor. Patronun ödediği İSG kurumu işleyebilir mi?’ diyerek, bunun değişmesine yönelik kanun teklifi hazırlayacağını duyurdu.

Bakan Bilgin’in çok değerli bir noktaya dikkat çektiğini aktaran Balta, “Bu konunun bir an önce değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca A sınıfı çok tehlikeli iş grubuna B sınıfı iş güvenliği uzmanı bakması veya B sınıfı iş yerine C sınıfı iş güvenliği uzmanı atanmasının yasal olarak önüne geçilmesi gerekmekte. Özellikle A sınıfı uzman kalifiyesi aldığı riske oranlandığı zaman minimum 40 bin TL üzerinde olmalıdır” sözlerini kullandı.

Yetki alanı genişlemeli

İşe alımdan itibaren iş güvenliğine verilen kıymetim artırılması gerektiğini kaydeden Balta, “İşe alınan kişi, iş güvenliği uzmanı ile gerekli oryantasyon ve iş güvenliği eğitimlerini tamamlayarak işe başlamalı. Ayrıyeten İş güvenliği uzmanlarının yetki alanları da genişletilerek iş yeri ile ilgili yaptığı ikazların ciddiye alınması konusunda patron ve devlet manasında şayet tüzel ve uygulanabilir bir talep ise kıymetlendirilmesine müsaade veren bir sistem olmalıdır. Değerlendirilemeyen durumların ise yazılı açıklaması sisteme yüklenmelidir ki sistem işleyişi doğabilecek tüm değişimlerde duruma herkesin hâkim olmasını sağlasın” diye konuştu.

Zorunlu ders olmalı

İş güvenliği konusunun birebir vakitte bir kültür sorunu olduğunu kaydeden Balta şunları söyledi: “Özellikle 30 – 40 yaşını geçmiş bireylere iş güvenliği şuurunu aşılamak güç olabiliyor. O yüzden çocukluk çağlarından itibaren bilhassa ortaokul son sınıfta başlamak üzere liselerde de iş sıhhati ve güvenliği dersleri konulmalı. İş güvenliği eğitimi mecburî eğitim içerisine alınmalı ki bu bedel ve algı oluşmuş olarak çalışmaya başlasınlar. Genç jenerasyonda güvenlik kültürü aşılanırsa bireylerde daha hassasiyet ile yaklaşım kelam konusu olup sıhhatini ve işyerinin güvenliğini daha fazla düşünecektir.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu