Ekonomi

Irak ile Lübnan Arasındaki Petrol Anlaşması Bir Yıl Uzatıldı

Irak ile Lübnan arasında ‘hizmet ve ticari ürün karşılığında petrol ikmali’ anlaşması bir yıl daha uzatıldı.

Irak haber ajansı INA’nın haberine göre, Irak Petrol Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayyan Abdulgani ile Lübnan Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Velid Feyyad, yenilenen anlaşmaya ilişkin mutabakat zaptı’nı başkent Bağdat’ta düzenlenen törenle imzaladı.

Beyrut ve Bağdat’ın ortasında yapılan 1 yıllık anlaşmaya göre Irak, Lübnan’a ham petrol ve akaryakıt tedarik edecek.

Irak Bakanı Abdulgani yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan ile bir yıl daha uzatılan anlaşma kapsamında lojistik konuların takibi için her iki taraftan teknik komisyonlar kurulacağını bildirdi.

Lübnan, Irak’tan toplam 3,5 milyon ton akaryakıt alacak

Lübnan Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Anlaşma mevcut haliyle devam edecek ve Lübnan’a yılda 1 milyon ton yerine 1,5 milyon ton akaryakıt tedarik edilecek.” bilgiler yer aldı.

Açıklamada, Lübnan Enerji Bakanlığı’na bağlı elektrik üretim tesislerinde kullanılmak üzere Irak’tan 2 milyon ton ham petrol tedarik edileceği de kaydedildi.

Ekonomik krizle mücadele eden Lübnan, Irak ile Temmuz 2021’de hizmet ve ticari ürünler karşılığında 1 milyon ton petrol ithalatı, elektrik üretimi için gerekli yakıtın temini konusunda mutabakat zaptı imzaladı. Irak ve Lübnan, anlaşmayı 2022’de bir yıl uzattı.

habercatalpinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu