Haber

IMECE lansmanı ertelendi!

ANKARA (İGFA) –TÜBİTAK’ın resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İMECE uydusunun fırlatılmasının olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendiği bildirildi.

TÜBİTAK tarafından SpaceX’in paylaşımından alıntı yapılarak yapılan açıklamada; “İMECE uydumuzu yörüngeye taşıyacak Falcon 9 roketinin işletilmesinden sorumlu olan SpaceX şirketi, bugün fırlatmanın mümkün olmadığını resmen açıkladı. Ertelenen fırlatmanın kesin tarih ve saati Bugün itibariyle bir gün sonra açıklanacak” denildi.

İŞTE İMECE’NİN KİMLİĞİ:

Yerli ve milli imkanlarla üretilen yüksek çözünürlüklü ilk gözlem uydusu İMECE’nin detayları şöyle:

Yaklaşık ağırlık. 700 kilo

BOYUTLAR: Yaklaşık. 2 mx 3,1 m

ÇEKİM KABİLİYETİ: 320 Mb/s brüt bilgi hızı ile 1000 km uzunluğunda ve 16,73 km genişliğindeki bir alanı tek çekimde çekebilme ve yakalanan manzaraları yer istasyonuna indirebilme.

YER: Elektro-optik kamera, uçuş bilgisayarı, elektrikli tahrik, yönlendirme ve yörünge belirleme, güç ve iletişim alt sistemleri, yıldızlar, güneş dedektörü, reaksiyon çarkı, küresel konumlandırma sistemi alıcısı, manyetometre, 7,3 m çapında antenli yer istasyonu.

X-Bant ve S-Bant haberleşme sistemleri ile uçuş bilgisayarı yazılımları, yönlendirme ve yörünge yazılımları, analiz yazılımları, yer istasyonu yazılımları ile şifreli ve güvenilir iletişim.

gaziosmanpasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu