Haber

İBB Başkanı İmamoğlu, Deprem Çalışma Grubu Toplantısında konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBB olarak görevlendirdiğimiz ekiplerimiz son 3 yılda 107 bin binayı ziyaret etti. Ancak 29 bin bina sahibi kabul ederek binalarına girip inceleme yaptı. Birkaç gün içinde 100 bini bulan Kahramanmaraş depreminin ardından bize başvurdu.” dedi.

İBB’nin Florya İstanbul Planlama Ajansı Yerleşkesi’nde düzenlenen “İstanbul Deprem Çalışma Grubu Toplantısı”nın açılış konuşmasını yapan İmamoğlu, kentte yaşayanların en büyük kaygısının olası ve beklenen bir depreme karşı evlerinin sağlamlığı olduğunu söyledi.

İstanbul’da bütün binalarda bir telaş olduğunu ve Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından bu telaşın daha da arttığını belirten İmamoğlu, “İBB olarak görevlendirdiğimiz ekiplerimiz son 3 yılda 107 bin binayı ziyaret etti. Ancak 29 bin bina sahibi kabul etti. Binalarına girip inceleme yapın.Kahramanmaraş depreminin ardından bize başvuran vatandaşlarımızın sayısı birkaç gün içinde 100 bine ulaştı. Bu endişeyi hafife alamayız. Vatandaşlarımız endişelenmekte haklı. Bu ülkenin hiçbir hükümdarı hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam edemez. Hiçbir şey eskisi gibi olamaz.” dedi.

Afetin herkesi yeniden düşünmeye, akla ve bilime bakarak yeniden karar almaya sevk etmesi gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, merkezi hükümet, yerel yönetim, akademi, sivil toplum demeden analiz için güçlerin birleşmesi gerektiğine değindi.

“3-4 gün içinde yol haritamızı paylaşacağım”

İstanbul’da yeni bir döneme doğru kararlı bir adım attıklarını ifade eden İmamoğlu, şunları söyledi:

“Önümüzdeki günlerde 3-4 gün içerisinde kapsamlı çalışmalarımızı ve yol haritamızı paylaşacağım ve tüm vatandaşlarımızı bir seferberlik sürecine davet edeceğim. Bilimsel aklın gösterdiği yolda yaklaşımımızı ve yol haritamızı her zaman daha aktif hale getirelim. Bir de altını çizeyim, bir iç hesaplaşma süreci var, o iç hesaplaşmanın en değerli sonucu, değeri ne olursa olsun İstanbul’a ve İstanbullulara bu trajediyi yaşatmamak ve yaşatmayacağız, ben de bu yola devam edeceğim. Bu konuda kararlı bir yol.”

“En geniş şekilde bilimsel bir yol haritası oluşturulmalı”

İmamoğlu, bu mücadele için kaynakların en geniş şekilde seferber edilmesi ve bilimsel yol haritasının en geniş şekilde oluşturulması gerektiğini ifade etti.

İstanbul depreminin tüm Marmara Bölgesi’ni etkileyeceğini kaydeden İmamoğlu, “İstanbul’un hakkını verebilmesi ve depreme hazırlanabilmesi için Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının üzerinde bir kaynağa ihtiyaç var. 90 bin ağır hasarlı veya çok ağır hasardan bahsediyoruz.” Sorunlu binalarımızı dayanıklı hale getirmenin faturası 360 milyar lirayı rahatlıkla geçebilir. Şunu söyleyeyim, bu Büyükşehir Belediyemizin yıllık bütçesinin neredeyse 3 katı.” ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul’un her tarafının hayat kurtaran şantiye haline getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Deprem nedeniyle yaşadığımız acı tecrübeleri büyük bir dönüşümün itici gücü haline getirmeliyiz. Yerel yönetimlerimizle, merkezi yönetimimizle, bağımsız hürlerimizle son depremi milat, tarihe geçecek bir olay haline getirelim. üniversiteler, uzman kuruluşlar ve tüm bilinçli kişiler, “Ülkemizin kaybıyla sonuçlanan bu büyük trajedi, ülkemiz için milat olsun. Şehirlerimizi terör tünelleri değil, yaşamın ve insan merkezli mutluluk ve huzurun teminatı olan kampüsler yapalım.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, Onural Adıgüzel, deprem bilimciler Prof. , milletvekilleri, belediye başkanları ve çeşitli oda ve STK temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu