Ekonomi

Fed Başkanı Mester enflasyonla mücadelede politika esnekliğinin gerekliliğini vurguladı

WASHINGTON – Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, bugün Finansal İstikrar Konferansı’nda yaptığı konuşmada enflasyonla mücadelenin sürdürüldüğünü vurguladı. Mester, faiz oranlarını üst üste iki toplantıda yirmi yılın en yüksek seviyesinde tutmasına rağmen Fed’in %2’lik enflasyon hedefine dönüşün zaman alacağını kabul etti.

Mester, değişen ekonomik koşullar ve Fed’in maksimum istihdam ve fiyat istikrarını sağlama ikili misyonuna yönelik potansiyel riskler karşısında para politikasında esnekliğin değerini vurguladı. Fed, bu belirsizlikleri dikkate alarak bir sonraki Aralık toplantısında politika yaklaşımını gözden geçirecek.

Mester konuşmasında, faiz oranlarının son 22 yılda görülmeyen bir zirvede olmasına rağmen enflasyonun hızlı bir şekilde istenilen oranda istikrar kazanmasının mümkün olmadığına dikkat çekti. Mester, ilerleme kaydedilmesine rağmen %2 hedefine ulaşmanın kademeli bir süreç olacağını yineledi.

Merkez Bankası’nın uyum yeteneği, değişen ekonomik göstergelere etkin yanıt verme açısından çok değerli olacaktır. Ufukta bu politikanın gözden geçirilmesiyle birlikte tüm gözler, yeni ekonomik zorluklara uyum sağlarken misyonunu yerine getirmeye çalışan Federal Rezerv’in sonraki adımlarına çevrilecek.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu