Ekonomi

Enerjisa Enerji Çocuklara Enerji Verimliliği ve Tasarruf Bilincini Taşımaya Devam Ediyor

Enerjisa Güç, 2010 yılından bu yana yürüttüğü uluslararası ödüllü sosyal sorumluluk projesi “Enerjimi Koruyorum” ile çocuklarda enerji verimliliği ve tasarruf konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Enerji verimliliği ve kurumsal sosyal sorumluluk konularında farkındalık yaratan Türkiye’nin lider elektrik dağıtım, perakende satış, müşteri analizi ve emobilite şirketlerinden Enerjisa Güç, 14 yıldır başlattığı uluslararası ödüllü “Enerjimi Koruyorum” sosyal sorumluluk projesini geliştirdi. Daha önce Ayedaş, Başşehir Edaş ve Toroslar Edaş bünyesinde faaliyet gösteriyordu. bunu yapmaya devam ediyor. Topluma katkı sağlayacak sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında şirket, geleceğimizin elçileri olan ilkokul öğrencilerinde enerji tasarrufu algısını uyandırıp yaygınlaştıracak faaliyetler yürütmeye devam ediyor ve çocuklara rol model oluyor. Enerjimi Koruyorum projesi ile enerji verimliliği ve tasarrufu eğlenceli bir şekilde öğrenin.

“Enerjimi Koruyorum” sosyal sorumluluk projesinin yeni etabında “Yıldızlara Küsme” adlı tiyatro oyunu İstanbul Anadolu Yakası, Ankara, Kastamonu, Adana ve Hatay illerindeki çocuklarla buluşacak. Dünyadaki güç kaynaklarının korunması ve enerji tasarrufu konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Gücümü Koruyorum kapsamında Bilim Virus iş birliğiyle hayata geçirilen oyunlaştırılmış eğitim programı Power Savers, istekli üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek. İstanbul, Kastamonu, Ankara,Adana,Mersin veGaziantep illeridir.

10 çocuktan 5’i enerji tasarrufu bilincine ihtiyaç duyuyor

Enerjisa Enerji’nin bağımsız bir araştırma şirketiyle birlikte gerçekleştirdiği çocuklarda enerji tasarrufu farkındalığı araştırması ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Türkiye genelinde 7-13 yaş arası çocuğu olan 1000 ebeveynle yapılan araştırmaya göre çocukların yüzde 54’ünün elektrik tasarrufu konusunda farkındalığı sınırlı. Çocukların en çok bildiği konu yüzde 62 ile doğayı korumak olurken, küresel ısınma ve karbon ayak izi çocukların en az bildiği konu oldu. Çocukların sadece yüzde 8’i karbon ayak izinden haberdarken, yüzde 35’i küresel ısınmadan habersiz.

Çocukların en çok bildiği güç kaynağı: Su

Çocuklarda en bilgili kaynak yüzde 63 ile su olurken, suyun kullanım dışında kapalı tutulması konusundaki farkındalık ise yüzde 67 ile en hassas önlem olarak öne çıkıyor. 10 çocuktan 6’sı kullanım dışında elektriğin kapalı tutulmasına önem verirken, çocuklarının yüzde 53’ü geri dönüşüme katkı sağlıyor.

Bilgi edinmede aile ve okul ön plandadır

Görüşülen ebeveynlerin neredeyse tamamı çocuklarının güç tasarrufu konusunda bilinçli olmasını önemserken, çocuklarına güç tasarrufu konusunda bilgi veren kaynaklar olarak aile ve okul ön plana çıkmaktadır. Çevrimiçi uygulamalardan ve taşınabilir uygulamalardan bilgi alan çocukların küresel ısınma, iklim değişikliği gibi konularda bilgi sahibi olma oranları da oldukça yüksektir. Her 10 çocuktan 7’sinin kitap ya da eğitim gibi bir bilgi kaynağından destek aldığı söylenirken, çocukların vakit geçirdiği platformlar da bilgi kaynağı olarak kullanılabilmektedir.

“Daha iyi bir gelecek çocuklarla mümkün”

İklim değişikliğiyle mücadelede ve sürdürülebilir toplum ve şehirler yaratmada kritik önem taşıyan enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmaya devam edeceklerini belirten Enerjisa Enerji Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Yetkinlikler Bölüm Lideri Ebru Taşcıoğlu, değişimin çocuklarla gerçekleşeceğinin altını çiziyor. geleceğimiz. Taşçıoğlu, “Araştırmalara göre 0-3 yaş grubu çocuklarımız ortalamanın iki katı orman yangınına, 2,8 kat fazla hasat başarısızlığına, 2,6 kat daha fazla kuraklık olayına ve 2,8 kat daha fazla sele maruz kalacak. Bu noktada Enerjisa Güç A.Ş. olarak daha yeterli bir gelecek için sorumluluk alıyoruz.Çocukları, geleceğimizi ve tüm toplumu enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirerek farkındalık yaratacak çalışmalara değer veriyoruz. 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalayarak hayata geçirdiğimiz Gücümü Koruyorum projemizin 14. yılına ulaşmasının mutluluğunu yaşıyoruz.Yüzbinlerce çocuğa hizmet verdik.Araştırmamız sonucunda; eğitimin, gösterinin, okulun ve ailenin verdiği bilgilerin farkındalık yaratmadaki en değerli kazanım olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.Bugüne kadar 15 ilde eğitim verdiğimiz çocuklarımızın daha iyi yerlere geleceğine olan inancımızla projemizi büyüterek sürdürüyoruz. 15 ilde 750 okula ulaşarak dünyamızı daha iyi bir gelecek için şekillendiriyoruz. “Bunu gerçekleştireceğiz” dedi. – İSTANBUL

gungorenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu