Yaşam

Çocuklarınıza Örnek Verebileceğiniz Günümüz Türkçesi: Soprano Leyla Gencer

Çocuklarınıza örnek gösterebileceğiniz Türkler dizisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde, nispeten daha az tanınan ancak uluslararası üne sahip kişilere yer vermeyi planlıyoruz. Bu bahiste teklifleriniz varsa sizi bekliyoruz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu: Leyla Gencer

Müslüman Hasanzade İbrahim Bey ile Katolik Alexandra Angela Minakovska’nın kızı olarak 1928 yılında Polonezköy’de dünyaya gelen Gencer, İstanbul İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Konservatuarı’nda şan eğitimi aldı.

Orada Reine Gelenbevi, Muhittin Sadak ve Cemal Reşit Rey’in öğrencisi oldu ve daha sonra ünlü İtalyan soprano Giannina Arangi-Lombardi’den ders almak için Ankara’ya taşındı. Opera korosuna girer.

Lombardi’nin talihsiz ölümü üzerine çalışmalarına Apollo Granforte ile devam eden sanatçı, kariyerine Cavalleria Rusticana Operası ile başlamış ve 1950-1958 ortalarında Ankara DOB’da çalışmıştır. Ayrıca 1953 yılında İtalya ile yurt dışı macerası başlayacaktır.

1953-1958 yılları arasında Eugenio Onegin, Rusya, Avusturya, İtalya, Polonya ve Amerika’da Eugenio Onegin, Madame Butterfly, La Traviata, San Francesca da Rimini ve Lucia di Lammermoor operalarında başrol oynayarak dünyaca tanınan bir soprano oldu.

Ve şimdi La Diva Turcaolarak bilinir

1957’de La Scala’da performans sergileyerek ve Dialogues des Carmélites’de başrol oynayarak hayalini gerçekleştirdi. 1958’de Milano’ya yerleşerek Verdi’nin The Battle of Legnano ya da Donizetti’nin Robert Devereux gibi ilk kez sergilenen birçok eserinde başrolleri üstlendi.

1985 yılında sahneye veda etti ve hayatının geri kalanını eğitime adadı. 1988 yılında “Devlet Sanatçısı” ilan edilen Leyla Gencer’in anısına 2004 yılında madeni para basıldı.

2008 yılında 79 yaşında vefat eden kendisi için festivaller ve yarışmalar düzenlemek; Belgesel çekmeye devam eden Gencer, sadece Türklere değil tüm dünyaya önemli bir sanatsal miras bırakıyor.

Ne kadar şanslıyız ki bizim için ve ülkemiz için böyle bir sanatçımız var! yarın görüşürüz çocuklar!

Gencer’in kendisini dinlemek isterseniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu