Ekonomi

BOJ anketine göre Japon imalatçılar yen istikrarına öncelik veriyor

Japonya Merkez Bankası (BOJ) tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, Japon imalatçıların döviz kuru istikrarını merkez bankasının para politikasının en önemli unsuru olarak gördüklerini ortaya koydu. Ülke genelinde yaklaşık 2.500 firmayı kapsayan anket Pazartesi günü yayınlandı ve BOJ’un 25 yıldır uyguladığı parasal genişleme önlemlerinin etkilerini değerlendirmek üzere yaptığı daha geniş bir incelemenin parçası.

Bulgular, ankete katılan firmaların yaklaşık %70’inin parasal genişleme nedeniyle ithalat maliyetini arttıran zayıf yen gibi olumsuz sonuçlarla karşılaştığını gösterdi. Bu zorluklara rağmen, yaklaşık %90’ı uzun süreli parasal genişlemenin düşük borçlanma maliyetleri gibi faydalarını kabul etmiştir.

Anket ayrıca birçok şirketin daha yüksek ücretler teklif etmeden yeterli sayıda çalışanı işe almakta zorlandığının altını çizdi. 90 gibi önemli bir çoğunluk, öncelikle işgücü eksikliğini gidermek için ücretleri artırma konusunda daha istekli olduğunu ifade etmiştir. Buna ek olarak, firmaların %80’inden fazlası fiyatları yükseltmenin eskisinden daha kolay hale geldiğini bildirmiştir.

Bu yanıtlar, Japonya’daki kurumsal davranışlarda bir değişim olduğunu ve firmaların artık ücretlerin ve enflasyonun birlikte yükseldiği bir ekonomiyi, durgun ücretlerin ve fiyatların olduğu bir ekonomiden daha avantajlı gördüklerini göstermektedir. BOJ, bu eğilimin enflasyonu %2’lik hedef etrafında sürdürülebilir bir şekilde tutmaya yardımcı olabileceğini ve nihayetinde faiz oranlarının mevcut sıfıra yakın seviyelerden artmasına yol açabileceğini belirtti.

BOJ, Mart ayında sekiz yıldır uyguladığı negatif faiz oranlarına son vererek ultra gevşek para politikasından tarihi bir adım attı. Ancak bu değişiklik, ithal malları daha pahalı hale getirerek tüketimi olumsuz etkileyen yendeki düşüşü durduramadı. Süregelen bu sorun, Japonya ve ABD arasındaki faiz oranı farkına dikkat çekmeye devam ediyor.

Anket sonuçları, BOJ’un artan ücretler ve fiyatların birleşiminin enflasyonu hedef oran civarında tutacağı yönündeki duruşunun altını çiziyor. BOJ, incelemenin gelecekteki para politikasını doğrudan etkilemeyeceğini belirtmiş olsa da, merkez bankasının faiz oranlarını ne zaman daha fazla artırabileceği ve kapsamlı tahvil alımlarını ne zaman azaltabileceği konusunda ipuçları sağlayabilir.

BOJ, Salı günü yetkililer ve akademisyenlerin geçmişteki parasal genişlemenin ekonomi ve fiyatlar üzerindeki etkisini tartışacağı ikinci bir çalıştay düzenleyecek ve merkez bankasının geçen yılın Nisan ayında Başkan Kazuo Ueda tarafından başlatılan uzun vadeli incelemesini ilerletecek. Bu gözden geçirme, BOJ’un deflasyonla uzun süren mücadelesi sırasında kullandığı geleneksel olmayan gevşeme araçlarını değerlendirmeyi amaçlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu