Ekonomi

BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 1,19 yükseldi

Günün ilk yarısında BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 52,82 puan yükselerek saat 13:00’teki prestij ile 4.480,80 oldu. Toplam işlem hacmi 20,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,01 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,82 yükseldi. Sektör endeksleri arasında yüzde 3,16 ile en yüksek kazancı yüzde 3,16 ile taş ve toprak alırken, en çok gerileyen yüzde 0,69 ile gıda ve içecekler oldu.

Analistler, küresel borsaların ABD’deki borç limiti krizi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izlediğini belirtti.

Analistler, borç limiti krizinin kısa sürede çözülebileceğine dair haber akışının piyasalarda olumlu karşılandığını ancak dün açıklanan makroekonomik bilgilerin ardından Fed’in para politikasına ilişkin beklentilerin yeniden belirsizleştiğini belirtti.

Dün açıklanan verilere göre ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 1,3 büyürken, aynı dönemde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 4,2 olarak kaydedildi.

Borç limiti görüşmeleri sürüyor

ABD Başkanı Joe Biden’ın Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile borç limiti konusunda çok sayıda verimli görüşme yaptıklarını söylediğini hatırlatan müzakereciler görüşmelerine devam ederek ilerleme kaydedildiğini söylediler.

Analistler, bugün ABD’de kişisel gelir ve giderler, dayanıklı mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi’nin Mayıs ayı tüketici güven endeksi verileriyle birlikte ABD borç limiti krizi haber akışının takip edileceğini belirtti. 4.600 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu