Ekonomi

Barclays Büyük Teknoloji Şirketlerinin Performansının Dayanıklılığını Belirtiyor

Barclays analistleri, büyük teknoloji şirketlerinin hisselerindeki değer artışının kısa ve orta vadede devam edeceğinden emin. Finans kuruluşu Perşembe günü yayınladığı bir raporda, bu büyük teknoloji şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri borsasında yüksek bir yoğunlaşmaya yol açtığını belirtti.

“Piyasa değeri ya da kazançlara katkılarıyla ölçüldüğünde, büyük teknoloji şirketlerinin (Apple (NASDAQ:AAPL), Amazon (NASDAQ:AMZN), Google (NASDAQ:GOOGL), Meta, Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Nvidia) yükselişi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük şirketlerin hisse senedi piyasasındaki konsantrasyonu önemli ölçüde artırdı ve tarihsel verilere kıyasla 90. yüzdelik dilimin üzerindeki seviyelere ulaştı” denildi.

Banka, bazı yatırımcılar için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki teknoloji odaklı ve ağırlıklı hisse senetlerinin değerindeki hızlı artışın Dotcom balonunun anılarını geri getirebileceğini kabul ediyor.

Analistler Dotcom balonunun, S&P 500 endeksinin kazanç ve pazar payı açısından birkaç şirket tarafından bu kadar yoğun bir şekilde domine edildiği birkaç benzer dönemden birini sunduğunu kabul ederken, Barclays “Amerika Birleşik Devletleri borsasının şu anda özellikle en büyük teknoloji şirketleri açısından daha güçlü bir temelde olduğuna” inanıyor.

“Bu büyük teknoloji şirketlerinin piyasa değerleri, güçlü kazanç büyümelerinin yanı sıra borsanın diğer bölümlerinde bu tür büyümenin nadirliğini yansıtmaktadır” diye ekleyen banka, “temelde yatan finansal sağlık, kısa ve orta vadede büyük teknoloji şirketlerinin devam eden başarısını desteklemektedir” görüşünü dile getirdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu