Ekonomi

Aylık enflasyon çizgisi Nisan’da da devam etti

Türkiye’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 50’nin altına düşmesine rağmen aylık enflasyon serisinin devam ettiği gözlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,39 arttı.

Yıllık enflasyon yüzde 43,68 olarak kaydedildi.

Nisan döneminde çekirdek enflasyon yüzde 52,11 oldu. Mart ayında çekirdek enflasyon yüzde 62,45 oldu.

Bloomberg HT anketine katılan piyasa katılımcılarının beklentisi aylık enflasyonun yüzde 2,7 olacağı yönündeydi. Yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 44,3 olarak belirlendi.

Verilerin açıklanmasından bir gün önce Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK’in açıklayacağı enflasyon oranının yüzde 45’i geçeceğini açıkladı. altındaolabileceğini söyledi.

Öncü göstergelerden hangi sinyaller çıktı?

Enflasyon açısından öncü göstergeler olan İTO ve Türk-İş endeksleri de Nisan ayında aylık enflasyon serisinin devam ettiğine işaret etti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından hesaplanan perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan Ücret Geçim Endeksi, Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,46 arttı. Mart ayında perakende fiyat artışı yüzde 73,02 oldu.

İstanbul’da mart ayında yüzde 2,95 olan aylık tüketici enflasyonu, nisan ayında yüzde 4,57’ye yükseldi.

Türk-İş’in bilgisine göre Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken asgari harcama bedeli bir önceki aya göre yüzde 5,67 arttı.

Dört aylık değişim oranı yüzde 24,65 olurken, son 12 aylık değişim oranı yüzde 90,38 olarak öne çıktı. 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 115,74 olarak hesaplandı.

-Veriler anında güncellenecektir. Veriler ve bilgilere ilişkin yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz.

koprubasihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu