Teknoloji

Araştırmacılar çelikten 4 kat daha güçlü ve 5 kat daha hafif yeni bir malzeme geliştirdi

Yeni raporlara göre yeni bir cihaz, otomobil üreticileri için devrim niteliğindeki potansiyeli ortaya çıkarabilir ve hatta yeni nesil vücut zırhının yaratılmasına olanak sağlayabilir. Bu malzemenin çelikten dört kat daha güçlü ve beş kata kadar daha hafif olduğu söyleniyor.Bu oldukça büyük bir iddia ve yakın gelecekte birçok kurum ve firmanın da bu iddiayı takip edeceğinden eminiz.

Yeni cihaz, UConn, Columbia Üniversitesi ve Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar ve malzeme bilimcileri tarafından oluşturuldu. Materyal, bu yılın Temmuz ayında Cell Reports Physical Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada ayrıntılı olarak açıklandı.

Araştırmacılar, yeni malzemenin çelikten dört kat daha güçlü olduğunu, bunun da onu araç, bina ve diğer birçok şeyin üretiminde en yaygın olarak kullanılan malzemelerden daha güçlü hale getirdiğini söylüyor. Araştırmacılar bu materyali buldu Bunu, cam benzeri bir malzeme olan karmaşık nanoyapılı silikanın oluşumunu sağlayan bir DNA iskelesi kullanarak yarattılar.

Camın çelikten daha güçlü olması imkansız gibi görünebilir ancak cam çoğu zaman yapısındaki kusurlardan dolayı Kırılgandır. Bu yeni DNA iskelesi, bu kusurların çoğunu ortadan kaldırarak, cama benzer olmasına rağmen genel dayanıklılık açısından çeliğe daha yakın olan daha güçlü bir malzemenin oluşturulmasına olanak tanıyor.

Tamamen mükemmel, büyük bir cam modül oluşturmak elbette kolay değil. Bunu gerçekleştirmek için araştırmacılar kendi yaratıcılıklarına güvendiler ve materyali oluşturdular. Nano boyutlu cam kesimler kullandılar. Bu yaklaşım, cihazın çerçeve benzeri bir tasarımda birkaç mükemmel cam kesiminden yapılmasına olanak sağladı. Bunu çok daha küçük ölçekte bir binanın iskeleti gibi düşünebilirsiniz.

Araştırmacılar daha sonra her parçayı yalnızca birkaç yüz atom kalınlığında bir cam kaplamayla kapladılar. Ve bu sistem, her kesimin ortasında bol miktarda boş alan olduğundan malzemeyi çelikten hem daha güçlü hem de daha hafif hale getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu