Haber

Almanya’da Belediye Başkanı ve Yönetim Kurulu İstifa Etti

Almanya’nın Rheinland Pfalz eyaletindeki Freisbach Belediye Başkanı Peter Gauweiler ve yönetim kurulu, devletin maliye politikasını protesto etmek için görevlerinden istifa etti.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Freisbach belediyesinin hazırladığı bütçe, giderlerin gelirleri aşması nedeniyle denetim makamı tarafından onaylanmadı.

Gelir ve giderlerin istikrarlı olduğu bir bütçe talep eden denetim makamı, Freisbach belediyesinden vergileri artırmasını talep etti.

Bütçenin onaylanmamasına tepki gösteren Freisbach Belediye Başkanı Gauweiler ve 16 kişilik idari komite görevlerinden istifa kararı aldı.

Yaklaşık 1200 kişinin yaşadığı kasabada 20 yılı aşkın süredir belediye başkanı olarak görev yapan Gauweiler, belediyenin bütçesinin yıllardır istikrarlı olmadığını ve bunun şimdiye kadar denetleme kurulu için bir sorun olmadığını ifade etti.

Gauweiler, belediyenin misyonunu yerine getirmek için elde ettiği gelirden fazlasını harcamak zorunda kaldıklarını belirterek, “1,2 milyon avroluk gelirin çok azı bizde. Bunun 1 milyon avroluk kısmını bölge yönetimine vergi olarak ödüyoruz.” söz konusu.

Gauweiler, yaşadıkları maddi sıkıntı nedeniyle halkın yararına hizmet edemeyeceklerini vurgulayarak, “Görevlerimizden istifa etmemiz Rheinland-Pfalz’daki tüm belediyeleri temsilen siyasi bir işaret ve yardım çağrısıdır.” sözünü kullandı.

Bütçe sıkıntıları nedeniyle Gauweiler spor Oturma odalarındaki duşları yenileyemediklerini, çocuk odalarına yeni eşya alamadıklarını, sokaklardaki çukurları tamir edemediklerini anlatarak, “İlçemiz için elimizden bir şey gelmiyor” dedi. şeklinde konuştu.

Vergilerin artırılmasına karşı çıkan Gauweiler, “Halkımıza 2 veya 3 kat daha fazla vergi ödemek zorunda kaldıklarını ama karşılığında hiçbir şey alamadıklarını nasıl anlatabilirim?” söz konusu.

Freisbach halkı da Belediye Başkanı Gauweiler’in istifasını destekledi.

Freisbach yönetiminin istifa kararının mali açıdan zor durumdaki diğer belediyelere örnek teşkil edebileceği belirtiliyor.

ilk kez oldu

Germersheim Kaymakamı Fritz Brechtel, eyalette ilk kez bir belediye yönetiminin tamamen istifa kararı aldığına dikkat çekerek, Freisbach belediye yönetiminin bu adımını anladığını söyledi.

Freisbach’ın buzdağının görünen kısmı olduğuna işaret eden Brechtel, eyaletteki birçok kasabanın da benzer şekilde mali açıdan zor durumda olduğuna dikkat çekti.

Rheinland-Palatinate eyalet hükümetini eleştiren Brechtel, eyalet hükümetinin kararını “dogmatik ve düşüncesiz” olarak nitelendirdi.

Rheinland-Palatinate eyalet hükümeti, eyalet ve yerel yönetimler arasındaki mali ilişkileri düzenleyen yönetmelikle 1 Ocak’tan itibaren belediyeler için denk bütçe şartı getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu