Haber

AB’den İran’a yeni yaptırımlar

Avrupa Birliği (AB), İran’da Mahsa Emini’nin mevti ve sonrasında başlayan şovlara yapılan müdahaleler nedeniyle İranlı 29 kişi ve 3 kuruluşa yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı.

AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının toplantısında İran’a yönelik yaptırım listesinin genişletilmesi kararı alındı.

İnsan hakları ihlalleri gerekçesiyle alınan karar kapsamında İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Emini’yi gözaltına alan grubun 4 üyesi, İran İhtilal Muhafızları Ordusunun kimi kumandanları, Kara Kuvvetleri Kumandanı Kiyumars Heydari yaptırım listesine eklendi.

Ayrıca İran yayın kuruluşu Press TV, bir bilişim şirketi ve Besic milis güçleriyle ilişkili bir vakıf da listeye dahil edildi.

AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptırımlarla ilgili açıklamasında, İranlı göstericilere yapılan şiddet içeren müdahaleleri şiddetle kınadıklarını bildirdi. İran halkının yanında olduklarını tabir eden Borrell, barışçıl şov hakkını desteklediklerini, İranlıların taleplerini ve görüşlerini özgürce tabir edebilmeleri gerektiğini vurguladı.

AB’nin yaptırımları seyahat kısıtlamaları, varlıkların dondurulmasının yanı sıra İranlı kişi ve kuruluşlara fon yasağını kapsıyor. Ayrıca ülke içinde baskı aracı olarak kullanılabilecek ekipman ve izleme cihazlarının İran’a satışı da yaptırımlar dahilinde bulunuyor.

Son kararla birlikte insan hakları ihlalleri gerekçesiyle AB’nin İran’a yönelik yaptırım listesindeki kişi sayısı 126, kuruluş sayısı 11 oldu.

Kimyasal silah temaslı yaptırımlar

AB Dışişleri Bakanları Toplantısında ayrıyeten Suriye’de kimyasal silah kullanımı ve Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilişkili oldukları gerekçesiyle 10 kişi ve 1 kuruluş da yaptırımlar listesine eklendi.

Navalnıy’ın zehirlenmesiyle bağlantılı olarak Rusya güvenlik servisi FSB’den üst seviye birtakım yetkililerle Rus kimyasal silah uzmanlarına kısıtlayıcı önlem getirildi.

Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla irtibatlı olarak ise rejime gereç sağlayan bir şirket ile bu şirketin Suriye doğumlu Kanada vatandaşı sahipleri listeye alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu