Haber

AB dışişleri bakanlarının Ukrayna konulu toplantısı deprem nedeniyle saygı duruşuyla başladı

Ana gündemi Ukrayna olan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı Kahramanmaraş’ta yaşanan şoklar nedeniyle saygı duruşuyla başladı.

AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Dış İlişkiler Komitesi toplantısı, Brüksel’deki AB Konsey binasında Kahramanmaraş merkezli depremlerde Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenlere saygı duruşuyla başladı.

Toplantıya AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell başkanlık etti ve toplantı gündemi hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bu haftanın Ukrayna’daki savaşın yıl dönümü olduğuna işaret eden Borrell, haftanın gündeminin Ukrayna’daki durum olacağını belirtti.

Bakanların toplantıda Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketini görüşeceklerini aktaran Borrell, paketle ilgili müzakerelerin sürdüğünü ve bugün nihai bir anlaşmanın beklenmediğini söyledi.

Borrell, hafta boyunca AB, NATO ve Birleşmiş Milletler (BM) ile yapılacak tüm görüşmelerin “Ukrayna’ya daha hızlı nasıl silah ulaştırılacağı” konusunun ele alınacağını, en değerlisinin 155 milimetrelik obüs mermileri olduğunu vurguladı.

Moldova

Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu’nun bugün AB’li mevkidaşlarıyla öğle yemeğine çıkacağını kaydeden Borrell, bu ülkenin Rusya’nın baskısı altında kritik bir dönemden geçtiğine işaret etti.

Borrell, AB’nin Avrupa Barış Fonu ile Moldova’ya desteğini sürdüreceğini belirtti.

İran

Dışişleri bakanlarının İran’daki son durumu da görüşeceklerini belirten Borrell, protestoların şiddetle bastırılması ve idam cezasının uygulanmasına ilişkin bugün yeni bir yaptırım paketinin kabul edileceğini bildirdi.

Afganistan

Afganistan’da kadınların sivil toplum kuruluşlarında çalışmasının yasaklanmasına bir yanıt verilmesi gerektiğini belirten Borrell, AB’nin Taliban’ın kararlarına yanıt verirken aynı zamanda zarar vermemek için istikrar politikası izlediğini kaydetti. Afgan halkının takviyeye ihtiyacı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu