Haber

6 yaşındaki çocuk gelin skandalında sahte kemik raporuna 1 tutuklama

Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel2022’de kızı HKG’nin 29 yaşındaki Kadir İstekli ile 6 yaşındayken evlenmesi Türkiye’nin gündemine oturdu. Baba Gümüşel ve Rıza Aralık ayında tutuklanarak cezaevine gönderilirken, tezle ikinci soruşturma başlatıldı geçersiz bir kemik yaşı raporu düzenlendiğini.

21 yaşında bayan röntgene girdi

14 yaşındaki HKG, 2012 yılında rahatsızlanınca annesiyle birlikte doktora gitti. Annesi muayenede kızının evli olduğunu söyleyince doktor durumu polise bildirdi. haberler verilmiş. HKG’nin kemik yaşının belirlenmesi istendi. İddiaya göre bu sırada devreye giren tarikat, röntgen makinesine HKG yerine 21 yaşındaki bir kadını sokarak asılsız ihbar aldı.

RÖNTGENİ ÇEKEN TEKNİSYENLER TANITILDI

11 yıl sonra açılan soruşturma kapsamında 2012 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi Radyoloji Bölümü’nde kemik yaşı tespiti için röntgen çeken teknisyenlerin kimlikleri belirlendi. HTS kayıtlarından bu hastane çalışanları ile tarikat arasında telefon görüşmesi olduğu belirlendi.

1 KİŞİ TUTUKLANDI

Hiranur Vakfı’ndan 3 tekniker, bir arabulucu ve bir yönetici gözaltına alındı. Geçtiğimiz döneme ait röntgen raporlarının selde kaybolduğu iddia edildi. Gözaltına alınan 4 zanlıdan 2’si emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilenlerden vakıf yöneticisi Mehmet Emin Marankoz tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüphelilerin fotoğrafları ve kimlik tespiti için HKG’ye gösterilecek.

KADİR İSTLİ 67 YILLIK MAHKUM TALEP HAKKINDA

Öte yandan HKG’nin 6 yaşında nikah masasına oturmasıyla ilgili hazırlanan iddianamede Kadir İstekli’nin 67 yıl 10 ay 15 günlük olduğu; Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatima Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası isteniyor.

haberdilovasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu