Haber

103 Yıl Önce İlk Kadın Buluşması’nın Düzenlendiği Kastamonu’da Aylin Nazlıaka’nın Konuşmasına İzin Verilmedi: “İstedikleri kadar söz vermesinler.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 103 yıl önce bugün ilk kadın mitinginin yapıldığı Kastamonu’yu ziyaret etti. Valilik, Nazlıaka’nın törende konuşmasına izin vermedi. Nazlıaka, “Kadına şiddetin bittiği, herkesin eşit, herkesin özgür, herkesin güvende, herkesin tok olduğu o güzel, aydınlık günleri hep birlikte kuracağız. Ama istedikleri kadar söz vermesinler, biz kalbimizle buradayız ve bu ayıbı her yerde dile getireceğiz” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve beraberindeki heyet, 103 yıl önce ilk kadın mitinginin yapıldığı Kastamonu’yu ziyaret etti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki yürüyüşün ardından konuşma yapmak isteyen Nazlıaka, Valilikten izin almadığı gerekçesiyle konuşamadı. Vali Avni Çakır, Nazlıaka’ya “Sayın Vekilim burada bir düzen var” dedi. Alandan ayrılan Nazlıaka daha sonra şu açıklamayı yaptı:

“Bugün il başkanımız, il kadın kolları başkanımız, kadın kolları merkez yönetim kurulu üyemiz, ilçe başkanlarımız, tüm teşkilatımız ve halkımızla birlikte Kastamonu’ya geldik. Bugün bizim için çok kıymetli bir gün. İlk Türk kadın mitingi.3 binden fazla kadın Kastamonu’da bir araya gelerek ülkelerini zafere ve bağımsızlığa kavuşturmak için büyük bir mücadele verdi.Bugün kadınların bu mücadelesini bir kez daha anmak, onları sevgi ve saygıyla anmak için buradayız. ve ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı büyük Atatürk’e saygı ve şükranlarımızı sunmak için buradayız.

“KADINI KADINDAN KORUMA, ŞİDDET UYGULAYAN ERKEKTEN KADINI KORU”

Önce Valiliğe geleceğim yazılı olarak bildirildi ve konuşma istendi. Daha önceki yıllarda partimizi temsilen gelen arkadaşlarımız burada konuşmalar yapabilirdi ve yapabilirdi. Çünkü bu doğal bir haktır. Ben de bugün Vali’ye tüm misafirlerine eşit davranıp davranmayacağını sordum. Daha sonra bir kez daha konuşma isteğimden bahsettim. Ancak muhalefet partisi olduğumuz için maalesef konuşma yapamadım dedi. Bugünün kadınların günü olduğunu, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı olarak teşkilatımızın yanında olduğumu ve kadınlara özgürlük verilmesi gereken bir günde kürsü hakkımın gasp edilebileceğini bir kez daha söyledim. konuş ve isteğimi tekrarladım. Ama yine aynı cevabı verdi. Ayrıca bugün bir Bakan Yardımcısı da bizimle birlikte. Ama Bakan Yardımcısı’nın korumasının her zaman Bakanı benden korumaya çalışması farklı. Burada Bakan Yardımcısına da sesleniyorum: Lütfen kadınları kadından korumayın. Kadınları şiddet uygulayan erkeklerden koruyun.

Özetle kadına şiddetin son bulduğu, herkesin eşit, herkesin özgür, herkesin inanç dolu olduğu o güzel ve aydınlık günleri hep birlikte kuracağız. Bu endişeler ondan kaynaklanıyor, onun adına konuşmak istemiyorlardı. Ama istedikleri kadar konuşmasınlar, biz kalbimizle buradayız ve bu ayıbı her yerde dile getireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu